Motor Yağı Çoğaltma ve Seyreltme Dizel Partikül Filtresi Hakkında

TOPLAM YAKITIN KRANKA GİRMESİNDEKİ ETKİSİNİ VE KALİTELİ YAĞLARIN BU PROBLEMDEKİ ÖNEMİNİ AÇIKLAMAKTADIR .

MOTOR YAĞ ÇOĞALTMA

Yakıt yanma odasında tam olarak yakılmadığında ne olur? Bu sorunun yanıtı, bazı arızaların da sebebidir, yani yakıtın krank karterine doğru akma eğilimindedir . Aslında, piston eteği boyunca krank karterine doğru akar ve burada motor yağı ile karışır.Özellikle dizel partikül filtresi‘ne sahip araçlarda bu durum daha sık görülür.

Partikül filtreniz ile ilgili temizlik uygulamaları yapılırken göz ardı edilen ve sıkca rastlanan sorunlardan biri kimyasallar.Bu kimyasallar Rejenerasyon sırasında yanmadıkları için oluşan basınçtan dolayı motor yağı ile mazotun karışmasına sebep olur.Böyle bir problemle karışlaştıysanız kesinlikle dizel partikül filtrenizi tekrar tekrar gözden geçirin.

Bu anormal meydana geldiğinde, bir dizi etki vardır. Bunlardan biri, astar duvarlarının, piston eteğinin ve segmentlerin yıkanmasıdır, bu da yakıtın yağı sildiğini , alanı yağlamadan bıraktığını ve astar duvarlarının cilalı olduğunu ima eder .

Bu, her şeye büyük bir temizlik verilmiş gibi görünse de, gerçeklerden başka bir şey olamaz: gerçekte, yağlayıcı eksikliği , yüzeylerin birbirine sürtünmesi anlamına gelir , bu da aşınmaya neden olur. Cilalandığında, astarın yağlayıcıyı bölgede tutması daha zordur , bu da pistonun ve astarın kendisinin tutulması gibi hatalara yol açabilir .

YAĞ SEYRELTME

Kartere sızan yakıtın bir başka etkisi de yağ seyreltmesidir. Bu, yağlayıcının viskozitesini kaybetmesine neden olur , yani oluşan filmler daha zayıftır ve çubuk yataklar ve krank mili alanları gibi belirli noktalarda oluşabilecek yüksek yüklere daha az dayanabilir .

Viskozite çok düşerse ne olur ? Bu, metal yüzeyler arasında temasa neden olarak sürtünme nedeniyle yatakların hızlı aşınmasına neden olur.

Karterden geçen yakıtın üçüncü bir etkisi biyoyakıt ile ilgilidir . Şu anda, hem dizel yakıt hem de benzin, formüllerinde biyoyakıt içerir (ilk durumda biyodizel ve ikincisinde biyoetanol).

Yakıt, karterdeki yüksek sıcaklıklara maruz kaldığından , bir kısmı buharlaşır, yani dizel yakıt durumunda, biyoyakıtın kısmı konsantre olur. Bu, biyodizelin dizel yakıttan daha az akışkan ve daha viskoz olmasına neden olur ve bu da yağlayıcının kalınlaşmasına neden olur.

Örneğin:% 7 biyodizelden oluşan bir dizel yakıt alırsak, dizel yakıt kısmı karterde buharlaşır, yani biyoyakıt konsantrasyonu biyodizelin% ​​10’undan fazla olabilir. Bu etki nedeniyle, yağlayıcı ve yakıt karışımının viskozitesi artar ve yataklardaki aşınma önemli ölçüde hızlanabilir.

 

KURTARMA İÇİN YENİ TEKNOLOJİLER

Karterden geçen yakıt sorunu son yıllarda azalmış görünmektedir. Bu bağlamda, ağır vasıtalar üzerinde gerçekleştirilen ANAC analizleri , analiz edilen motor yağı örneklerinin% 5’inden fazlasının yakıt içerdiğini göstermektedir, ancak 2009’dan önce araçlarda konsantrasyon daha yüksek olmuştur . Bu, mevcut yakıt enjeksiyon sistemlerini kullanarak yanmanın bu sorunu iyileştirdiğini göstermektedir.

Hafif hizmet araçlarına gelince , yağ seviyesinin azalmak yerine arttığı birkaç durum gözlemlenmiştir, bu da seviyenin yağ çubuğu üzerindeki maksimum işareti aştığı birkaç durumla sonuçlanmıştır. Bu iyi bir haber gibi görünse de, öyle değildir: bu gibi durumlarda, sadece aynı seyreltme problemi meydana gelmez, aynı zamanda özellikle de ciddidir, bu gibi durumlarda yakıt konsantrasyonu çok yüksektir ve hızlı aşınmaya neden olabilir ve motor arızası . Bazen bu durumda basınçta ve / veya güçte bir düşüş tespit edebilirsiniz .

Bazı üreticiler, uyarı işareti olarak maksimum işaretin üzerine yeni bir çentik ekledi. Aşırı seviyede bir artış fark ederseniz , yağlayıcıyı değiştirmek için kilometre aralığını yarıya indirmelisiniz . Bu talimat, aracın bakım kılavuzunda yer almaktadır ve garantiyi sürdürmek için uyulması gerekir .

Ayrıca, yağlama maddesi tüketilirken (10.000 kilometrede 1 litre) ve yakıtla değiştirilirken , katkı maddelerinin konsantrasyonu azalır, yani motorun koruyucu etkilerinin bir kısmı kaybolur.

Dizel otomobillerin özel durumunda, dizel yakıt, rejenerasyon sırasında enjeksiyon sonrasında kartere girer, böylece yakıt gazları kartere ulaşabilir ve ısı sağlayarak rejenerasyon sürecine yardımcı olabilir. Tüm dizel yakıtlar gaza dönüşmediği için, yakıtın bir kısmı, yağlanan yağ seyrelmesini üreten kartere girer.

Benzinli otomobillerle ilgili olarak, daha fazla yakıt tasarrufu ve daha az kirletici emisyonlar yoluyla enerji verimliliğini artırmak amacıyla TGDI motorlarını , bu yakıtın turbo ve doğrudan enjeksiyonu ile ticarileştirmeye başlıyorlar . Bu motorların artan popülaritesi , yağlarda daha yüksek bir benzin yüzdesinin yanı sıra, yağlayıcılar için daha yüksek sıcaklıklar ve çalışma basıncı anlamına gelecektir .

 

Kısacası, yakıt yağlayıcı ile karıştığında, yağın viskozitesini azaltır , yani viskozite, motorun bazı kısımlarında ağır yüklere ve hızlara dayanabilen bir yağ filmi oluşturmak için çok düşük olabilir. Bu, metal yüzeyler arasında sürtünme ve parçaların aşınması ile sonuçlanır. 

Bu nedenle, biyoyakıtın neden olduğu ek etkilerin yanı sıra yakıtla seyreltmeye dayanabilen uygun şekilde formüle edilmiş, yüksek kaliteli bir motor yağı kullanmak çok önemlidir . Bunun ne kadar önemli olduğunu göstermek için, ACEA bu ​​alanda iki test gerçekleştirmiştir: biyodizelin motor üzerindeki etkilerini kontrol eden CEC L-104 (piston, halkalar ve tortu oluşumu); ve yakıt varlığını ve ürettiği etkileri, özellikle biyodizeli kontrol ettiği GFC-Lu-43 A11 (biyoyakıt varlığında oksidasyon).

Bu testlerin bir sonucu olarak, yağlayıcı, seyreltme veya çoğaltma durumunda motorunu koruma kapasitesini daha iyi koruyabilir ve kapasitesini artırabilir .

 

Dizel partikül filtresi motoru arıza ışığı açık mı? Özellikle daha önce hiç görmediyseniz, kontrol panelinizde bir motor uyarısının görünmesi endişe verici olabilir. Çok çeşitli sorunlar, bazıları diğerlerinden daha ciddi olan bir kontrol motoru ışığının yanmasına neden olabilir . Neyse ki maslakdpf, neyin yanlış olabileceğini ve sonraki adımlarınızın ne olması gerektiğini anlamanıza yardımcı olmak için burada. Aşağıda, bir kontrol motoru ışığının en yaygın nedenlerini vurguladık.

 • Gevşek Gaz Kapağı : Gaz başlığınız gevşek, kırılmış veya eksik. Gaz kapağı sorunları yakıt basıncını düşürebilir ve yakıt buharlarının dışarı çıkmasına izin vererek yakıt ekonomisini azaltabilir ve zararlı emisyonları artırabilir.
 • Arızalı Dizel Partikül Filtresi : Partikül filtreniz, özellikle daha yüksek kilometreli araçlarda sonunda malzeme ile tıkanabilir. Dizel partikül filtresi, toksik karbon monoksiti ortadan kaldırarak emisyon sisteminin hayati bir parçasıdır. Arızalı veya tıkalı bir dizel partikül filtresi, yakıt ekonomisini ve araç performansını ciddi şekilde etkileyebilir.
 • Arızalı Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü : Adındanda anlaşılacağı üzere egzoz gazının sıcaklığını ölçer. Çalışmadığı durumda araç jenerasyona (Dizel partikül filtre temizlik modu) girmez ve kurum miktarı çoğalır. ECU ile haberleştiği için yanlış sıcaklık oranları iletir. Motor sağlıklı çalışmayacağı gibi turbonun performansıda doğrudan etkiler.
 • Arızalı Diferansiyel (DPF) Basınç Sensörü : Parça bozulduğu veya kısa devre yaptığı halde, bu sensör kurum ve basınç miktarını doğru algılamayacak ve aracınızın performansı düşüp yakıt sarfiyatınız artacaktır. Gerektiğinde aracınız rejenerasyon moduna girmeyecektir.
 • Arızalı Oksijen Sensörü : Sıcak egzoz gazına uzun süre maruz kalması nedeniyle oksijen sensörünüzün değiştirilmesi gerekebilir. Oksijen sensörü, ECU’ya hayati öneme sahip hava-yakıt karışımı bilgileri sağlar. Arızalı bir oksijen sensörü, aracınızın bilgisayarının motora çok fazla veya çok az yakıt sağlamasına neden olabilir. Çok az yakıtı olan bir motor tamamen motor arızası riski altındadır ve çok fazla yakıtı olan bir motor aşırı duman ve koku yaratacaktır.
 • Arızalı Kütle Hava Akış Sensörü : Kirli veya parçacık bakımından zengin havaya maruz kaldığında, Kütle Hava Akışı (MAF) sensörü arızalanabilir. Oksijen sensörleri gibi, MAF sensörü de motora giren hava miktarını ölçer ve uygun hava-yakıt karışımının sağlanmasına yardımcı olur. Arızalı bir MAF sensörü, motorunuzun teklemesine, sonuçta zayıf yakıt ekonomisine, performansa ve motorunuzda potansiyel olarak daha gereksiz  hasara neden olabilir.
 • Arızalı Egr Valfi : Egr valfi, egzoz gazını tekrar kullanmayı ve emisyon oranını düşürmeyi hedefleyen elektropnömatik valf sistemidir. Çalışmadığı durumlarda ise araçta egzoz gazı yanmadan atmosfere atılır. Yakıt tertibatına zarar verir.Siyah duman kötü egzoz kokusu ve turbo enjektör dpf gibi sistemlerin çalışmasına engel olur.
 • Arızalı Enjektörler : Enjektörler , motora giden yakıt miktarını ayarlayamadığında, motor sağlıksız çalışır. Egzoz gazı yanmadan araçtan tahliye olur. Buda yakıt tertibatında kurumlanmalara sebep olur. DPF sistemini hızlı bir şekilde doldurur. Bozuk enjektörlü araçlarda mavi beyaz karışımı egzoz gazı çıkışı gözlemlenir.
 • Arızalı AdBlue® ve Nox Sensörleri :  AdBlue Sistemi; zararlı azot oksitleri, üre ve saflaştırılmış sudan oluşan çözelti ile yok etmeyi hedefleyen ve emisyon standartlarını belirli bir standarda indirgemeyi hedefleyen bir sistemdir. Sistem çalışmadığında aracınızda ciddi hasarlar meydana gelir. DPF sistemini dolduran etkenlerden bir diğeridir. Nox sensörleri ise, oksijen sensörlerine benzer fakat görevi bakımından biraz daha farklıdır. AdBlue sistemi ile doğrudan alakalıdır. Emisyon değerlerini ölçer ve motor beynine iletir. Bozulması düzgün çalışmaması durumunda aracınız stop edebilir motor arıza işareti verebilir ve aracınız emisyon değerleri değişebilir.

Mercedes Motor Kontrol Işığınız Yandığında Ne Yapmalı?

Durum ne olursa olsun, Aracınızda kontrol motoru ışığı yandığında, bilgili teknisyenlerimizden birinin aracınızı doğru şekilde teşhis edip tamir edebilmesi için her zaman servis merkezimize uğramanızı öneririz . Servis teknisyenlerimiz, Araç OBD-II Sorun Kodlarını hızlı bir şekilde okuyabilen en güncel teşhis ekipmanına sahiptir.

OBD-II Arıza Kodları

Aracınızda bir sorun olduğunda ve kontrol motoru ışığınız yandığında, aracınızdaki Araç Üstü Teşhis (OBD) sistemi de neyin yanlış olabileceğini teşhis etmek için kullanılabilecek bir kodu tetikleyecektir. Bir OBD-II tarayıcıya erişiminiz varsa, neyin yanlış olabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için yaygın OBD-II sorun kodları veritabanımızda arama yapmaktan çekinmeyin.

Kontrol motorunuzun ışığının davranış şekli, Mercedes’nizde neyin yanlış olabileceğini ve sorunun ciddiyetini belirlemenize yardımcı olabilir. Bundan sonra ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için olası senaryoları özetledik:

 • Motoru kontrol et ışığı yalnızca belirli koşullarda yanar: Motoru kontrol et ışığı aralıklı olarak yanıyorsa, ışık yandığında aracınızın performansında herhangi bir değişiklik fark ettiğinizden emin olun. Bir fark görürseniz, servis için getirene kadar aracınızı olabildiğince az sürmeyi deneyin. Büyük olasılıkla bir şeyler arızalanmanın eşiğindedir ve aracınızın tekrar çalışmama riskini alıyorsunuz.
 • Kontrol motoru ışığı sürekli yanıyor : Aracınızın yerleşik teşhis sistemi bir şeyin yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini belirledi. Aracınız iyi çalışıyor gibi görünse de, ek sorunları önlemek için mümkün olan en kısa sürede servise götürmeniz en iyisidir.
 • Kontrol motoru ışığı yanıyor ve göze çarpan bir performans sorunu var : Kontrol motoru ışığı açıkken performansta tutarlı bir düşüş fark ediyorsanız, aracınız ek hasarı önlemek için otomatik olarak bir “gevşek moda” girmiş olabilir. Bu durumda, motora herhangi bir zarar gelmesini önlemek için doğrudan servis merkezimize gelmeli veya aracı çektirmelisiniz.
 • Sürüş sırasında kontrol motoru ışığı yanıp sönüyor : İlk durumda ara sıra yanıp sönen ışıkla karıştırılmamalıdır, eğer kontrol motoru ışığınız sürekli olarak yanıp sönüyorsa, bu tipik olarak aracınızda büyük bir sorun olduğunu ve güvenli olduğunuzda kenara çekmeniz gerektiğini gösterir. Servis merkezimize yakın değilseniz, güvenliğiniz için aracınızı burada çekmenizi öneririz.

Motor ışıklarını kontrol etme ile ilgili başka sorularınız varsa, lütfen ekip arkadaşlarımızdan biriyle konuşmak için 0212 346 31 38 numaralı telefondan bizi arayın veya çevrimiçi formumuzla bir randevu ayarlayın.

DPF Dizel Partikül Filtresi Motor Kontrol Işığınız Yandığında Biz Ne Yapıyoruz ?

 

Servisimizde belirli sorunlardan kaynaklı bozulan çalışmayan kurumlu kırık dizel partikül filtre seramiklerini kontrol ediyoruz. Filtreniz temizlenecek durumda ise temizlik uygulaması , veya filtre kısmında kırık çatlak kırık gibi deformasyonlar var ise filtrenin değişimini yapıyoruz. Belirli km’lerde dizel partikül filtreniz kendi kendine temizlemeye çalışır. Fakat temizleyemediği durumlarla da karşılaşılır. Kötü yakıt , hatalı parçalar, devirsiz kullanım başlıca sorunlardandır.

EN YAYGIN DPF ARIZALARI OBD II HATA KODLARI

 • P2000 NOx Trap Efficiency Below Threshold Bank 1
 • P2001 NOx Adsorber Efficiency Below Threshold Bank 2
 • P1471 Diesel particulate filter (bank 1) regeneration not completed.
 • P2002 Diesel particulate filter (bank 1) efficiency below threshold.
 • P2003 Diesel particulate filter (bank 1) particulate mass too high.
 • P2031 Exhaust gas temperature sensor circuit (bank 1 sensor 2)
 • P2032 Exhaust gas temperature sensor circuit low (bank 1 sensor 2)
 • P2033 Exhaust gas temperature sensor circuit high (bank 1 sensor 2)
 • P2034 Exhaust gas temperature sensor circuit (bank 2 sensor 2)
 • P2035 Exhaust gas temperature sensor circuit low (bank 2 sensor 2)
 • P2036 Exhaust gas temperature sensor circuit high (bank 2 sensor 2)
 • P242F Diesel particulate filter (bank 1) regeneration not active.
 • P244A Particulate filter differential pressure too low.
 • P224B Particulate filter differential pressure too high.
 • P2452 Particulate filter differential pressure sensor malfunction.
 • P2453 Diesel particulate filter differential pressure – sensor malfunction.
 • P2454 Diesel particulate filter differential pressure – sensor voltage too low.
 • P2455 Diesel particulate filter differential pressure – sensor malfunction.
 • P2458 Particulate filter regeneration maximum regeneration time exceeded.
 • P2459 Particulate filter regeneration, regeneration frequency implausible.
 • P246C Excessively high pressures on the inlet side indicate a restriction on the DPF.
 • P2463 is a generic codethat is defined as “diesel particulate filter restriction”.
 • P2000 NOx Tuzak Verimliliği Eşiğin Altında Bank 1
 • P2001 NOx Azot Oksit Tuzak Verimliliği Eşiğin Altında Bank 2
 • P1471 Dizel partikül filtresi (sıra 1) rejenerasyonu tamamlanmadı.
 • P2002 Dizel partikül filtresi (sıra 1) verimliliği eşiğin altında.
 • P2003 Dizel partikül filtresi (sıra 1) partikül kütlesi çok yüksek.
 • P2031 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi (sıra 1 sensör 2)
 • P2032 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi düşük (sıra 1 sensör 2)
 • P2033 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi yüksek (sıra 1 sensör 2)
 • P2034 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi (sıra 2 sensör 2)
 • P2035 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi düşük (sıra 2 sensör 2)
 • P2036 Egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi yüksek (sıra 2 sensör 2)
 • P242F Dizel partikül filtresi (sıra 1) rejenerasyonu aktif değil.
 • P244A Partikül filtresi diferansiyel basıncı çok düşük.
 • P224B Partikül filtresi diferansiyel basıncı çok yüksek.
 • P2452 Partikül filtresi diferansiyel basınç sensörü arızası.
 • P2453 Dizel partikül filtresi diferansiyel basıncı – sensör arızası.
 • P2454 Dizel partikül filtresi diferansiyel basıncı – sensör voltajı çok düşük.
 • P2455 Dizel partikül filtresi diferansiyel basıncı – sensör arızası.
 • P2458 Partikül filtresi rejenerasyon maksimum rejenerasyon süresi aşıldı.
 • P2459 Partikül filtresi rejenerasyonu, rejenerasyon frekansı mantıksız.
 • P246C Giriş tarafındaki aşırı yüksek basınçlar, DPF’de bir kısıtlama olduğunu gösterir.
 • P2463, “dizel partikül filtresi kısıtlaması” olarak tanımlanan genel bir koddur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir