DPF İptali ve Zararları

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF EGR OFF) İPTALİ ZARARI HAKKINDA LÜTFEN OKUYUN!..  

  DPF iptali durumunda filtreniz boşaltılarak motor beyninden silinir ve fabrikasyon orjinal yazılımın dışına çıkılarak aracınıza büyük zararlar verebilirsiniz.Başlıca zarar gören parçalar;

    TURBO,

    EGR VALFİ,

    ENJEKTÖRLER,

    Ve Sırasıyla Motor Aksamları.

 DPF Filtre boş olduğunda, turbo basıncınız fabrikasyon değerde olmayacak ve ileride turbo şarz problemleri yaşayabileceksiniz.

   Egr Valfi çalışmadığında veya iptal bypass olduğunda aracınızın çekişi performansı değişecek ve siyah duman atma, stop etme , motorda tekleme gibi problemleri yaşayabileceksiniz.

  Enjektör ise filtreler boş olduğunda basınç değerleri değişecek zamalanla enjektörler bozulacak ,beyaz (mavi) duman,siyah duman , rolantide bozukluk , fazla yakıt sarfiyatı gibi problemler yaşayabileceksiniz.

Bu motor parçalarının hepsi yakıt tertibatında olduğu için iptali durumundaki problemlerin başlıcaları,

    ÇEKİŞ DÜŞÜKLÜĞÜ,

    YAKIT SARFİYATI

    TEKLEME TİTREME ,

    YANMAMIŞ EGZOZ KOKUSU,

    GİBİ PROBLEMLER YAŞAYABİLECEKSİNİZ.

Partikül Filtresi İptali Sağlığa Zararlı Maddeleri Atmosfere Yayıyor

Partikül filtresinin araçlardan sökülmesi renksiz, kokusuz ve tadı olmayan bir gaz olan karbon monoksit (CO) gazının atmosfere yayılmasına ve insan sağlığına son derece önemli ölçüde zarar verilmesine neden oluyor. O kadar şiddetli zehirli etkisi var ki birkaç dakika solunması bile bir insanın ölümüne neden olabilmektedir. Üstelik karbon monoksit gazı havadan ağır olduğundan tabana doğru çökerek rüzgâr yoluyla dağılmasının yolunu da kapatıyor. Maalesef yakıt içerisinde tek zararlı madde karbon monoksit ile sınırlı değildir ve en az onun kadar zehirli etkilere sahip Hidrokarbonlar (HC) kanser oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca Azot oksitleri (NOx) olarak isimlendirilen maddenin de ozon tabakasını deldiği bilimsel verilerle ispatlanmış durumda.

Partikül Filtresi Tıkanıklığı veya İptali Aracın Motor Ömrünü Kısaltıyor

Oldukça yanlış bir inanış gereği önemli parçanın sökülerek iptal edildiği bilinmektedir. Yanlış inanışa göre aracın dizel partikül filtresi Sökülerek hız ve güç bakımından yüksek performans elde edilmeye çalışılması tamamen yanlış bir düşüncedir. Gücün ve performansın yükseltilmesi parçanın sökülmesinin ardından ile bir miktar artıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede motorun ömrünün kısalmasına yol açtığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Üstelik yeni nesil araçlarda beyin üzerinden sağlanan sinyallerin kesilmesi ile birlikte motorun uyarı sinyali göndermesi ile birlikte beyin arızalarına sebep olabileceği de unutulmamalıdır. Dizel partikül filtresi tıkanıklığı konusunda da çok kısa bir hatırlatmada bulunalım. Düşük kaliteli yakıt, aracın uzun süre rölantide çalıştırılması, yanlış spesifikasyon yağ kullanımı ve şehir içi trafikte dur-kalk olarak bilinen durumun uzun süre devam etmesi filtrenin tıkanmasına yol açar.

KISACA DPF İPTALİ İLE BİRLİKTE ARACINIZ SİZE VE DOĞAYA ZEHİR SAÇACAK. MOTORUNUZUN VE CANLILARIN ÖMRÜNÜ KISALTMAYIN.