Katalitik Konvertör İptali ve Zararları

Araçlardan yayılan egzoz gazlarının zararları artık herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Çevre kirliliğini önlemek için geliştirilen sistemler arasında katalitik konvertör iptali ve zararları hakkında kaleme aldığımız makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü gerek doğaya verilen zarar, gerekse aracın göreceği zararlar bir arada düşünüldüğünde son derece önemli bir donanım parçası olan katalitik konvertörün sökülmesi veya arızalanması birçok sorunu beraberinde getirecektir. Ayrıca yasal bakımdan da zorunlu olan katalitik konvertör normal şartlarda asla yerinden sökülmemesi veya iptal edilmemesi gereken bir parçadır.

 

Katalitik Konvertör İptali Aracın Performansını Arttırmaz.

 

 

 

Maalesef bu önemli parça ile ilgili olarak son derece yanlış birtakım inanışlar bulunuyor. Sözgelimi katalitik konvertörü iptal edilerek aracın performansının arttığı şeklinde bilimsel gerçekliği olmayan ve hatta araca zarar verecek düşüncelere sahip kişilerin bu düşünceden vazgeçmeleri gerekiyor. Alt devirlerde deyim yerindeyse aracın büyük performans kaybı yaşamasına neden olacak böyle bir hatalı işlem sonrasında oldukça pahalı arızalarla baş başa kalınması kaçınılmaz olur. Bu nedenle salt performans yüzünden böyle bir eyleme girişilmesi telafisi maliyetli bir maceradan başka bir şey değildir. Elbette işin birde çevreye verdiği zararı hesap edildiğinde aslında hiç kimseye bir yararı olmayan böyle bir uygulamanın kulaktan dolma bilgilerle hareket eden kişiler tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Katalitik konvertörün çalışma prensibi kullanılan yakıtın motorda yanmayan bölümünün yakılması ve egzozdan atılmasını sağlamaktır. Dolayısıyla konvertör bu görevi üstlenmediğinde yanmamış yakıt egzozdan atılarak çevrenin kirlenmesine neden olur. Zaten yasal zorunluluk da buradan kaynaklanıyor.Sonuç olarak katalitik konvertör iptali performans arttırmaz.Performansı arttıran tork yazılımlarıdır.

 

 

 

Katalitik Konvertör 1975 Yılından Bu Yana Kullanılan Bir Sistem

 

Tabii bu parça yeni bir buluş değil 1975 yılından bu yana kullanılan sistem çeşitli değişiklikler göstererek günümüze kadar ulaşmıştır. Katalitik Konvertör iptali neticesinde gelişen zararlar elbette ki sadece motor performansının zayıflaması ile sınırlı değildir. Konvertör ile birlikte kullanılan “lamda” sensörleri adı verilen sisteminde devre dışı kalmasına neden olan konvertör iptali özellikle yeni nesil araçlarda motor yazılımını etkileyerek beyin olarak tabir edilen motor yönetim sisteminin verimsiz çalışmasına neden olabilir. Dolayısıyla hangi açıdan bakılırsa bakılsın bu parçanın sökülmesi veya iptal edilmesi söz konusu olmamalıdır.Aksi takdirde motorunuz ciddi hasarlar görebilir performans düşebilir yakıt sarfiyatı artabilir.